Resultat24 Fotboll : Frankrike

Ligue 2 Live resultat, Tabeller, fotbolls spelprogram


 

00:17 (GMT+1)

den 25 januari 2017

Tabell

Frankrike – Ligue 2

#LagMAVOFGMIMMSP
1Brest2111552722+538
2Lens219842923+635
3Reims219752318+534
4Sochaux218942419+533
5Amiens218852820+832
6Strasbourg209562823+532
7Troyes219572523+232
8GFC Ajaccio218672319+430
9Nimes217863025+529
10Clermont Foot217862622+429
11Niort217862628–229
12Valenciennes2161053027+328
13Bourg en Bresse Peronnas2161052523+228
14Le Havre217772019+128
15AC Ajaccio217682326–327
16Red Star215791828–1022
17Laval214891722–520
18Tours2046102433–918
19Auxerre2137111427–1316
20Orleans2136121528–1315

Spelprogram

Frankrike – Ligue 2

fredag, den 27 januari 2017
20:00
Bourg en Bresse Peronnas
v
AC Ajaccio
20:00
Clermont Foot
v
Auxerre
20:00
GFC Ajaccio
v
Laval
20:00
Nimes
v
Strasbourg
20:00
Orleans
v
Sochaux
20:00
Tours
v
Niort
20:00
Troyes
v
Le Havre
20:00
Valenciennes
v
Brest
lördag, den 28 januari 2017
15:00
Amiens
v
Lens
måndag, den 30 januari 2017
20:45
Red Star
v
Reims

Resultat

Frankrike – Ligue 2

måndag, den 23 januari 2017
A
V
Brest
0 - 1
Red Star
lördag, den 21 januari 2017
A
V
Lens
1 - 3
Nimes
fredag, den 20 januari 2017
A
V
AC Ajaccio
1 - 0
Orleans
A
V
Auxerre
0 - 2
Bourg en Bresse Peronnas
A
V
Laval
1 - 0
Troyes
A
V
Le Havre
1 - 2
GFC Ajaccio
A
V
Niort
2 - 1
Amiens
A
V
Reims
0 - 0
Valenciennes
A
V
Sochaux
3 - 3
Clermont Foot
U
p
Strasbourg
v
Tours