Resultat24 Fotboll : Internationella

Live fotbolls resultat, Live tabeller, Live resultat


 

08:37 (GMT+2)

den 22 juli 2018

Internationella – Friendly

söndag, den 22 juli 2018
12:00
Liberia
v
Sierra Leone

Internationella – Champions Cup:: play-off

lördag, den 21 juli 2018
A
V
Manchester City
0 - 1
Borussia Dortmund
A
V
Bayern Munich
3 - 1
Paris Saint Germain
söndag, den 22 juli 2018
22:05
Liverpool
v
Borussia Dortmund

Internationella – Club Friendlies

tisdag, den 17 juli 2018
A
V
Vitesse
3 - 0
Lokomotiv Moscow
I
n
FC Orenburg
v
Maccabi Petach Tikva
A
V
Sturm Graz
1 - 0
Kapfenberger SV
A
V
Zenit St. Petersburg
3 - 2
Genoa
A
V
Les Herbiers
1 - 1
Angers
A
V
FC Krasnodar
1 - 0
FC Orenburg
A
V
FC Ufa
2 - 3
Istanbul Basaksehir
A
V
Rotaliana Calcio
0 - 9
Cagliari
A
V
Rubin Kazan
1 - 0
Maccabi Petach Tikva
A
V
Parma Calcio 1913
6 - 1
SSV Naturns
A
V
Gorica
0 - 2
Udinese
A
V
Grasshopper
1 - 1
Atromitos
A
V
NK Lokomotiva
0 - 1
Trabzonspor
A
V
Nacional
4 - 3
Sporting CP U23
A
V
Santa Clara
2 - 1
Arouca
A
V
Union Berlin
2 - 1
Norwich City
A
V
Wipptal
0 - 7
Sassuolo
I
n
Luzern
v
FC Rapperswil-Jona
A
V
FC Cologne
1 - 1
Watford
I
n
De Graafschap
v
Al-Khor
A
V
Tudelano
0 - 4
Eibar
A
V
Zulte-Waregem
1 - 1
Hapoel Haifa
A
V
Besiktas
2 - 2
Reading
A
V
ADO Den Haag
0 - 2
FC Dordrecht
A
V
Oostende
2 - 3
Roeselare
A
V
Villarreal
1 - 1
Hercules
A
V
Cobh Ramblers
0 - 5
Preston North End
A
V
Forest Green Rovers
1 - 2
Leeds United
A
V
Linense
2 - 2
Bristol City
A
V
Maritimo
3 - 0
Louletano
A
V
Real Murcia
0 - 2
Sevilla
A
V
Sheffield FC
0 - 3
Rotherham United
A
V
Stocksbridge Park Steels
1 - 4
Rotherham United
A
V
Crawley Town
0 - 1
Ipswich Town
A
V
Bradford City
2 - 3
Sheffield United
A
V
Bromley
1 - 0
Crystal Palace
I
n
Morecambe
v
Bolton Wanderers
A
V
Walsall
1 - 4
Aston Villa
A
V
Wycombe Wanderers
0 - 1
Brentford
A
V
St. Patrick's Athletic
0 - 2
Newcastle United
A
V
Portimonense
2 - 1
FC Porto
A
E
Academica
130 - 0
Belenenses
onsdag, den 18 juli 2018
A
V
Maritimo
1 - 0
Peterborough United
A
V
FC Emmen
3 - 2
Jong AZ Alkmaar
A
V
Dijon
2 - 2
Sporting Charleroi
A
V
CS Auronzo
0 - 20
Lazio
A
V
Fulham
0 - 3
Fenerbahce
A
V
SPAL 2013
6 - 1
Ankaran Hrvatini
A
V
Fiorentina
2 - 1
Hellas Verona
A
V
Altay
0 - 1
Bursaspor
A
V
Bochum
2 - 0
Stoke City
I
n
Dijon
v
Fulham
A
V
Tondela
0 - 1
Chaves
A
V
Hannover 96
2 - 0
FSV Wacker Nordhausen
A
V
SV Rossbach/Verscheid
0 - 7
Bayer Leverkusen
A
V
Augsburg
2 - 1
Middlesbrough
A
V
Dynamo Dresden
0 - 0
Huddersfield Town
A
V
Sion
2 - 0
Inter
A
V
St.Truiden
1 - 1
Olympiacos
A
V
KV Mechelen
0 - 0
Club Brugge
A
V
FV Illertissen
3 - 3
VfB Stuttgart
A
V
Bordeaux
2 - 1
Saint-Etienne
A
V
Cagliari
10 - 0
Real Vicenza
A
V
FC Wegberg-Beeck
0 - 5
Fortuna Duesseldorf
A
V
Lommel
2 - 1
Lokeren
A
V
Nacional
1 - 1
Benfica B
A
V
PSV Eindhoven
3 - 1
Galatasaray
A
V
Red Star
2 - 1
Reims
A
V
Regional XI Crailsheim
0 - 4
Nuernberg
A
V
SC Heerenveen
1 - 1
FC Twente
A
V
Tubize
0 - 1
Standard Liege
A
V
FC Groningen
0 - 1
KFC Uerdingen
A
V
AZ Alkmaar
2 - 0
Panathinaikos
A
V
Wittenhorst
0 - 1
VVV-Venlo
A
V
Nantes
1 - 2
Marseille
A
V
Boavista
1 - 0
Coruxo F.C.
A
V
Bodmin Town
1 - 11
Cardiff City
A
V
Mansfield Town
3 - 1
Derby County
A
V
Racing Santander
0 - 0
Alaves
A
V
Montelupo
0 - 5
Empoli
A
V
Bury
1 - 1
Everton
A
V
Aves
2 - 2
Vitoria de Guimaraes
A
V
Leixoes
1 - 1
Santa Clara
A
V
Real Betis
1 - 1
Braga
torsdag, den 19 juli 2018
A
V
Alanyaspor
1 - 0
Yeni Malatyaspor
A
V
FC Heidenheim
0 - 0
Krylya Sovetov Samara
A
V
Wolverhampton Wanderers
1 - 1
Ajax
A
V
Sivasspor
2 - 1
Sabail
A
V
Erzgebirge Aue
5 - 1
Krylya Sovetov Samara
A
V
FV Ravensburg
1 - 9
Freiburg
A
V
FK Akhmat
1 - 2
Al-Duhail SC
A
V
Feirense
0 - 1
Rio Ave
A
V
Hajduk Split
4 - 0
FC Rostov
A
V
SD Amorebieta
0 - 3
Athletic Bilbao
A
V
Fortuna Sittard
0 - 1
Antalyaspor
A
V
Wolfsburg
1 - 1
Norwich City
A
V
Holstein Kiel
2 - 6
Dinamo Moscow
A
V
KSV Oudenaarde
1 - 0
Royal Excel Mouscron
I
n
Pacos de Ferreira
v
Moreirense
A
V
SC Olching
0 - 3
Augsburg
A
V
KFCO Beerschot-Wilrijk
1 - 1
Kortrijk
A
V
UE Olot
1 - 2
Espanyol
A
V
York City
1 - 1
Leeds United
A
V
Blackburn Rovers
0 - 2
Liverpool
A
V
Walsall
2 - 0
Ajax
fredag, den 20 juli 2018
A
V
CF America
1 - 1
Manchester United
I
n
Frosinone
v
Avellino
A
V
Heracles
1 - 2
Sportfreunde Lotte
A
V
GFC Ajaccio
2 - 3
Nimes
A
V
AC Milan
2 - 0
Novara
A
V
Besiktas
3 - 1
FC Krasnodar
A
V
FK Akhmat
1 - 0
Istanbul Basaksehir
A
V
Reading
0 - 0
Rubin Kazan
17:00
Top 11 Auronzo
v
Lazio
A
V
Udinese
2 - 1
FC Ufa
A
V
Fiorentina
11 - 0
Real Vicenza
A
V
Amiens
1 - 2
Paris FC
A
V
Cercle Brugge
2 - 2
Boulogne
A
V
Nancy
0 - 0
Strasbourg
A
V
Oostende
0 - 1
NK Lokomotiva
A
V
Real Sociedad
3 - 2
Eibar
A
V
Trabzonspor
1 - 4
Spartak Moscow
A
V
Ural
4 - 1
Qatar SC
A
V
Werder Bremen
0 - 1
FC Cologne
A
V
Rodez
0 - 2
Montpellier
I
n
Frosinone
v
Roma
A
V
FC Grimma
0 - 7
RasenBallsport Leipzig
A
V
Caen
0 - 6
Le Havre
A
V
AD Union Adarve
1 - 4
Getafe
A
V
Cambuur
0 - 3
De Graafschap
A
V
Go Ahead Eagles
0 - 0
Excelsior
A
V
Vaughan Azurri
1 - 2
Frosinone
A
V
Roma
1 - 1
Avellino
A
V
St.Truiden
0 - 1
Royal Excel Mouscron
A
V
Westerlo
2 - 2
Anderlecht
A
V
Birmingham City
1 - 0
Doncaster Rovers
A
V
Levante
3 - 4
AFC Bournemouth
A
V
Torquay United
1 - 1
Cardiff City
A
V
Curzon
2 - 5
Burnley
A
V
Macclesfield Town
0 - 2
Burnley
A
V
Aberdeen
1 - 1
West Bromwich Albion
A
V
FC Porto
1 - 2
Lille
lördag, den 21 juli 2018
A
V
Santa Clara
1 - 2
Braga
A
V
Chaves
0 - 0
Feirense
A
V
CSKA Moscow
1 - 1
FC Yenisey Krasnoyarsk
I
n
Union Berlin
v
West Bromwich Albion
A
V
Sheffield Wednesday
1 - 0
NAC Breda
A
V
Meppen
1 - 0
Stoke City
A
V
Preussen Muenster
2 - 2
Heracles
A
E
Swansea City
341 - 1
Genoa
A
V
ADO Den Haag
0 - 3
TOP Oss
A
V
FC Groningen
0 - 1
FC Emmen
A
V
Genk
4 - 0
Olympiacos
A
V
Sportfreunde Siegen
0 - 3
Bayer Leverkusen
A
V
Hamburger SV
2 - 1
Stoke City
A
V
VfB Stuttgart
3 - 1
Sonnenhof Grossaspach
A
E
Magdeburg
420 - 0
Swansea City
A
V
Fortuna Duesseldorf
1 - 3
Watford
A
V
AFC Wimbledon
2 - 1
Brighton & Hove Albion
A
V
Accrington Stanley
4 - 3
Middlesbrough
A
V
Barnet
0 - 1
Ipswich Town
A
V
Bolton Wanderers
0 - 0
Girona
A
V
Burton Albion
0 - 4
Aston Villa
A
V
Cambridge United
0 - 2
Millwall
A
V
Cheltenham Town
0 - 3
Birmingham City
A
V
De Treffers
0 - 3
VVV-Venlo
A
V
Derby County
3 - 0
Southampton
A
V
Lokomotiv Moscow
2 - 1
Akhisarspor
A
V
Mansfield Town
0 - 0
Sheffield United
A
V
Notts County
1 - 4
Leicester City
A
V
Oldham Athletic
2 - 2
Nottingham Forest
I
n
Oostende
v
OFI Crete
A
V
Oxford United
1 - 3
Crystal Palace
A
V
Paderborn
3 - 2
Monaco
A
V
Preston North End
2 - 2
West Ham United
A
V
RW Essen
1 - 0
Werder Bremen
I
n
SC Heerenveen
v
Panathinaikos
A
V
SPAL 2013
2 - 1
Campodarsego
A
V
Shrewsbury Town
2 - 3
Brentford
A
V
St. Mirren
0 - 6
Sunderland
A
V
Waasland-Beveren
3 - 0
KV Mechelen
A
V
Wehen
2 - 6
Eintracht Frankfurt
A
V
SC Heerenveen
2 - 1
Kayserispor
A
V
Rochdale
1 - 0
Hull City
A
V
Magdeburg
2 - 0
Genoa
A
V
Amora FC
1 - 2
Nacional
A
V
Empoli
0 - 0
Pro Vercelli
A
V
Erzurum BB
2 - 2
Ankaragucu
A
V
Hannover 96
3 - 1
PEC Zwolle
A
V
Huddersfield Town
0 - 2
Real Betis
A
V
Pro Patria
0 - 4
Torino
A
V
Bologna
9 - 0
Comano Terme Fiave
A
V
Parma Calcio 1913
3 - 1
Foggia
A
V
Schwarz-Weiß Essen
0 - 1
Schalke 04
A
V
Hoffenheim
2 - 2
Queens Park Rangers
A
V
Wuerzburger Kickers
0 - 4
Nuernberg
A
V
Cercle Brugge
1 - 2
Reims
A
V
Fiorentina
0 - 1
Venezia
A
V
Galatasaray
1 - 2
Valencia
A
V
NK Istra 1961
0 - 3
Rizespor
A
V
Sampdoria
1 - 1
FeralpiSalo
A
V
Anderlecht
3 - 2
Rennes
A
V
Bursaspor
1 - 0
Afjet Afyonspor
A
V
Kortrijk
1 - 2
Metz
A
V
Oud-Heverlee
0 - 2
Gent
A
V
Sporting Charleroi
2 - 2
Nice
A
V
Werder Bremen
1 - 0
Huddersfield Town
A
V
Sevilla
0 - 1
Benfica
A
V
Spartak Moscow
1 - 1
FC Ashdod
A
V
Union Berlin
1 - 1
Bordeaux
A
V
Sassuolo
11 - 0
Real Vicenza
A
V
Angers
1 - 3
Lorient
A
V
Brest
2 - 2
Guingamp
A
E
Sochaux
420 - 0
Dijon
A
V
Lens
0 - 1
Saint-Etienne
A
V
Logrones
1 - 1
Alaves
A
V
Moreirense
0 - 3
Boavista
A
V
RD Agueda
0 - 2
Tondela
A
V
RW Essen
1 - 2
Real Betis
A
V
Marseille
1 - 1
Villarreal
A
V
UNFP FC
1 - 2
Toulouse
A
V
Leganes
1 - 1
Alcorcon
A
V
Nantes
0 - 2
Avranches
A
V
Eupen
2 - 0
Tubize
A
V
Celta Vigo
1 - 1
Cordoba
A
V
Fenerbahce
3 - 3
Feyenoord
A
V
Lleida Esportiu
2 - 3
Huesca
A
V
Rayo Vallecano
1 - 0
Bristol City
A
V
Inter
3 - 3
Zenit St. Petersburg
A
V
Atalanta
3 - 2
Hertha Berlin
A
V
Atletico Tordesillas
1 - 4
Valladolid
A
E
Everton
350 - 0
Lille
A
V
Lyon
4 - 0
Fulham
A
V
Aves
1 - 2
Braga
söndag, den 22 juli 2018
11:00
Hoffenheim
v
Queens Park Rangers
11:30
Barakaldo
v
Athletic Bilbao
12:00
Vitoria de Guimaraes
v
Santa Clara
14:00
Arsenal Tula
v
Anzhi Makhachkala
14:00
Borussia Moenchengladbach
v
Real Betis
14:30
Zulte-Waregem
v
AZ Alkmaar
15:00
Bochum
v
Wolverhampton Wanderers
15:00
Darmstadt
v
Huddersfield Town
15:00
Renate
v
Torino
15:00
Southend United
v
Leeds United
16:00
Blackburn Rovers
v
Lincoln City
16:00
Giana Erminio
v
Atalanta
16:00
KSK Heist
v
Genk
16:00
Lokeren
v
NK Lokomotiva
16:00
Royal Antwerp
v
Panathinaikos
17:00
Bologna
v
Southampton U23
17:00
Goztepe
v
Fortuna Sittard
17:00
Kuwait SC
v
Antalyaspor
17:00
Tondela
v
Boavista
17:30
Virtus Verona
v
ChievoVerona
19:15
Tondela
v
Moreirense
21:00
FC Porto
v
Everton
21:00
SSC Napoli
v
Carpi
23:00
San Jose Earthquakes
v
Manchester United
måndag, den 23 juli 2018
13:30
Perth Glory
v
Chelsea
15:30
Eibar
v
Istanbul Basaksehir
17:00
Trabzonspor
v
Al-Duhail SC
18:00
Freiburg
v
Al-Sadd
18:00
Silvolde
v
Antalyaspor
19:30
Canadian Superstars
v
Frosinone
20:30
Gent
v
Strasbourg
20:45
Inverurie Loco Works
v
Aberdeen
20:45
Preston North End
v
Burnley

Internationella – Träningsmatcher :: kvinnor

söndag, den 10 juni 2018
A
V
Canada
2 - 3
Germany
onsdag, den 13 juni 2018
A
V
USA
2 - 1
China

Internationella – Friendly (Under 21)

fredag, den 8 juni 2018
A
V
Azerbaijan U21
3 - 3
Hungary U21
A
V
Albania U21
1 - 1
Belarus U21

Internationella – FIFA Club World Cup

lördag, den 16 december 2017
A
V
Al-Jazira
1 - 4
Pachuca
A
V
Real Madrid
1 - 0
Gremio

Internationella – Audi Cup

tisdag, den 1 augusti 2017
A
V
Atletico Madrid
2 - 1
SSC Napoli
A
V
Bayern Munich
0 - 3
Liverpool
onsdag, den 2 augusti 2017
A
V
SSC Napoli
2 - 0
Bayern Munich
A
E
Atletico Madrid
541 - 1
Liverpool

Internationella – Premier League Asia Trophy

lördag, den 22 juli 2017
A
V
West Bromwich Albion
0 - 2
Crystal Palace
A
V
Leicester City
1 - 2
Liverpool

Internationella – Baltic Cup

lördag, den 2 juni 2018
A
V
Latvia
1 - 0
Estonia
tisdag, den 5 juni 2018
A
V
Lithuania
1 - 1
Latvia

Internationella – Kirin Cupen

onsdag, den 7 juni 2017
A
V
Japan
1 - 1
Syria

Internationella – Uhren Cup

fredag, den 13 juli 2018
A
V
Basel
0 - 5
Feyenoord
lördag, den 14 juli 2018
A
V
Young Boys
0 - 4
Wolverhampton Wanderers

Internationella – Gulf Cup Play-Off

tisdag, den 2 januari 2018
A
V
Oman
1 - 0
Bahrain
A
E
Iraq
240 - 0
U.A.E.
fredag, den 5 januari 2018
A
E
Oman
540 - 0
U.A.E.

Internationella – Gulf Cup Grupp A

torsdag, den 28 december 2017
A
V
Kuwait
0 - 0
U.A.E.
A
V
Saudi Arabia
0 - 2
Oman

Internationella – Gulf Cup Grupp B

fredag, den 29 december 2017
A
V
Iraq
3 - 0
Yemen
A
V
Qatar
1 - 1
Bahrain

Internationella – Toulon:: play-off

lördag, den 9 juni 2018
A
E
Scotland U21
350 - 0
Turkey U20
A
V
Mexico U21
1 - 2
England U21

Internationella – Toulon:: placement matches

tisdag, den 5 juni 2018
A
V
Portugal U19
2 - 0
China U21
A
V
Qatar U19
1 - 2
South Korea U20
torsdag, den 7 juni 2018
A
V
France U20
2 - 1
Canada U21
A
V
Japan U21
1 - 0
Togo U21

Internationella – Toulon:: grupp A

fredag, den 1 juni 2018
A
V
China U21
1 - 3
Mexico U21
A
V
England U21
4 - 0
Qatar U19

Internationella – Toulon:: grupp B

lördag, den 2 juni 2018
A
V
South Korea U20
1 - 2
Scotland U21
A
V
France U20
2 - 0
Togo U21

Internationella – Toulon:: grupp C

söndag, den 3 juni 2018
A
V
Japan U21
1 - 1
Canada U21
A
V
Portugal U19
1 - 2
Turkey U20

Internationella – Friendly (Under 20)

fredag, den 1 juni 2018
A
V
Paraguay U20
1 - 4
Uruguay U20

Internationella – Träningsmatcher (Under 19)

torsdag, den 24 maj 2018
A
V
Albania U19
2 - 1
Kosovo U19

Internationella – Atlantic Cup:: play-off

tisdag, den 6 februari 2018
A
E
IFK Norrkoeping
411 - 1
Shamrock Rovers
A
V
Stade Nyonnais
1 - 2
Hammarby

Internationella – Atlantic Cup:: grupp A

fredag, den 2 februari 2018
A
E
Rijeka
531 - 1
IFK Norrkoeping
A
V
Beijing Guoan
0 - 2
AGF

Internationella – Atlantic Cup:: grupp B

lördag, den 3 februari 2018
A
E
Dalkurd FF
451 - 1
Jablonec
A
E
Hammarby
240 - 0
Shamrock Rovers
lördag, den 9 juni 2018
A
E
Padania
540 - 0
Szekely Land
A
E
Northern Cyprus
230 - 0
Karpatalya
lördag, den 9 juni 2018
A
V
Chagos Islands
1 - 6
Tuvalu
A
V
Matabeleland
1 - 0
Tamil Eelam
A
E
Tibet
141 - 1
United Koreans of Japan
A
V
Barawa
0 - 7
Western Armenia
A
V
Kabylia
0 - 2
Abkhazia
A
E
Panjab
433 - 3
Cascadia
lördag, den 2 juni 2018
A
V
Barawa
1 - 2
Cascadia
A
V
Isle of Man
2 - 0
Tamil Eelam
söndag, den 3 juni 2018
A
V
Barawa
2 - 0
Isle of Man
A
V
Tamil Eelam
0 - 6
Cascadia
lördag, den 2 juni 2018
I
n
Abkhazia
v
Felvidek
A
V
Abkhazia
0 - 2
Karpatalya
A
V
Northern Cyprus
3 - 1
Tibet
söndag, den 3 juni 2018
A
V
Abkhazia
2 - 2
Northern Cyprus
I
n
Felvidek
v
Tibet
A
V
Karpatalya
5 - 1
Tibet
lördag, den 2 juni 2018
A
V
Szekely Land
5 - 0
Matabeleland
A
V
Padania
8 - 0
Tuvalu
söndag, den 3 juni 2018
A
V
Padania
3 - 1
Szekely Land
A
V
Tuvalu
1 - 3
Matabeleland
lördag, den 2 juni 2018
A
V
United Koreans of Japan
0 - 0
Kabylia
A
V
Panjab
0 - 1
Western Armenia
söndag, den 3 juni 2018
A
V
Panjab
1 - 1
United Koreans of Japan
A
V
Western Armenia
4 - 0
Kabylia
onsdag, den 7 mars 2018
A
V
China
2 - 1
Russia
A
V
Canada
2 - 0
Japan
A
V
Australia
1 - 2
Portugal
A
E
Iceland
541 - 1
Denmark
I
n
Netherlands
v
Sweden
I
n
South Korea
 v 
Norway

Internationella – Algarve cupen (kvinnor):: grupp A

fredag, den 2 mars 2018
A
V
China
0 - 2
Norway
A
V
Portugal
0 - 0
Australia
måndag, den 5 mars 2018
A
V
Australia
2 - 0
China
A
V
Portugal
2 - 0
Norway

Internationella – Algarve cupen (kvinnor):: grupp B

fredag, den 2 mars 2018
A
V
Russia
0 - 1
Canada
A
V
Sweden
1 - 1
South Korea
måndag, den 5 mars 2018
A
V
South Korea
0 - 3
Canada
A
V
Sweden
3 - 0
Russia

Internationella – Algarve cupen (kvinnor):: grupp C

fredag, den 2 mars 2018
A
V
Japan
2 - 1
Iceland
A
V
Denmark
2 - 3
Netherlands
måndag, den 5 mars 2018
A
V
Iceland
0 - 0
Netherlands
A
V
Japan
2 - 0
Denmark

Internationella – Suruga Bank Cup

onsdag, den 8 augusti 2018
12:00
Cerezo Osaka
v
Independiente