Resultat24 Fotboll : Italien

Live fotbolls resultat, Live tabeller, Live resultat


 

05:29 (GMT+2)

den 20 oktober 2017

Italien – Serie A

lördag, den 21 oktober 2017
18:00
Sampdoria
v
Crotone
20:45
SSC Napoli
v
Inter
söndag, den 22 oktober 2017
12:30
ChievoVerona
v
Hellas Verona
15:00
AC Milan
v
Genoa
15:00
Atalanta
v
Bologna
15:00
Benevento
v
Fiorentina
15:00
SPAL 2013
v
Sassuolo
15:00
Torino
v
Roma
18:00
Udinese
v
Juventus
20:45
Lazio
v
Cagliari

Italien – Serie B

fredag, den 20 oktober 2017
19:00
Cremonese
v
Brescia
21:00
Bari
v
Cittadella
lördag, den 21 oktober 2017
15:00
Cesena
v
Foggia
15:00
Palermo
v
Novara
15:00
Parma Calcio 1913
v
Entella
15:00
Pescara
v
Avellino
15:00
Pro Vercelli
v
Carpi
15:00
Salernitana
v
Frosinone
15:00
Spezia
v
Perugia
15:00
Ternana
v
Ascoli Picchio FC 1898
15:00
Venezia
v
Empoli
måndag, den 23 oktober 2017
20:30
Brescia
v
Bari

Italien – Serie C:: grupp A

söndag, den 22 oktober 2017
14:30
Carrarese
v
Arzachena
14:30
Olbia
v
Cuneo
16:30
Livorno
v
Giana Erminio
16:30
Monza
v
Arezzo
16:30
Pro Piacenza
v
Prato
16:30
US Gavorrano
v
Lucchese
20:30
Alessandria
v
Pisa
20:30
Viterbese
v
Robur Siena
måndag, den 23 oktober 2017
20:45
Pontedera
v
Pistoiese

Italien – Serie C:: grupp B

fredag, den 20 oktober 2017
20:45
Calcio Padova
v
Bassano Virtus
söndag, den 22 oktober 2017
14:30
Ravenna
v
AlbinoLeffe
14:30
Renate
v
Sudtirol
16:30
FeralpiSalo
v
Gubbio
18:30
Alma Juventus Fano
v
Modena
18:30
Pordenone Calcio
v
Mestre
18:30
Reggiana
v
Fermana
18:30
Santarcangelo
v
Teramo
måndag, den 23 oktober 2017
20:30
Vicenza
v
Triestina

Italien – Serie C:: grupp C

lördag, den 21 oktober 2017
14:30
Akragas
v
Juve Stabia
14:30
Monopoli
v
Reggina
14:30
Rende
v
Paganese
16:30
Casertana
v
Siracusa Calcio
16:30
Cosenza
v
Bisceglie
16:30
Fidelis Andria
v
Racing Fondi
20:30
Catania
v
Sicula Leonzio
20:30
Matera
v
Lecce
måndag, den 23 oktober 2017
20:45
Trapani
v
Catanzaro

Italien – Serie D:: grupp A

onsdag, den 18 oktober 2017
A
V
ASD Varesina
3 - 1
Borgaro Torinese
A
V
ASDC Gozzano
1 - 0
Varese
A
V
Arconatese
1 - 2
Borgosesia
A
V
Bra
3 - 1
OltrepoVoghera
A
V
Caronnese
1 - 0
Pavia
A
V
Como
1 - 1
ASD Calcio Chieri 1955
A
V
Derthona
1 - 0
Seregno
A
V
Folgore Caratese
1 - 1
AS Casale
A
V
Olginatese
1 - 0
Inveruno
A
V
Pro Sesto
2 - 0
USD Castellazzo
söndag, den 22 oktober 2017
15:00
AS Casale
v
Olginatese
15:00
ASD Calcio Chieri 1955
v
ASD Varesina
15:00
Borgaro Torinese
v
Folgore Caratese
15:00
Borgosesia
v
Derthona
15:00
Inveruno
v
Bra
15:00
OltrepoVoghera
v
ASDC Gozzano
15:00
Pavia
v
Arconatese
15:00
Seregno
v
Pro Sesto
15:00
USD Castellazzo
v
Como
15:00
Varese
v
Caronnese

Italien – Serie D:: grupp B

onsdag, den 18 oktober 2017
A
V
Caravaggio
3 - 2
Grumellese
A
V
Ciserano
1 - 4
Rezzato
A
V
Lumezzane
2 - 1
Romanese
A
V
Scanzorosciate
1 - 2
Lecco
A
V
Trento
0 - 2
Levico Terme
A
V
US Bustese
1 - 2
Darfo Boario
A
V
Virtus Bergamo Alzanoseriate
0 - 1
Pro Patria
A
V
Pergolettese
1 - 0
Ciliverghe Mazzano
A
V
Pontisola
0 - 0
Crema
söndag, den 22 oktober 2017
15:00
Ciliverghe Mazzano
v
Trento
15:00
Crema
v
Virtus Bergamo Alzanoseriate
15:00
Darfo Boario
v
Pergolettese
15:00
Dro
v
Pontisola
15:00
Grumellese
v
Lumezzane
15:00
Lecco
v
US Bustese
15:00
Pro Patria
v
Caravaggio
15:00
Rezzato
v
Scanzorosciate
15:00
Romanese
v
Ciserano

Italien – Serie D:: grupp C

söndag, den 22 oktober 2017
15:00
ASD Liventina
v
ArzignanoChiampo
15:00
Abano
v
Adriese
15:00
Belluno
v
Union Feltre
15:00
Calvi Noale
v
Mantova
15:00
Cjarlins Muzane
v
Tamai
15:00
Delta Calcio Rovigo
v
Campodarsego
15:00
Legnago Salus
v
Este
15:00
Montebelluna
v
Clodiense
15:00
Virtus Verona
v
Ambrosiana

Italien – Serie D:: grupp D

onsdag, den 18 oktober 2017
A
V
Aquila Montevarchi
1 - 2
Imolese Calcio
A
V
Castelvetro
0 - 1
Villabiagio
A
V
Correggese
0 - 0
Lentigione
A
V
Fiorenzuola
1 - 0
Sanmaurese
A
V
Pianese
0 - 1
Sangiovannese
A
V
Rimini
5 - 2
Vigor Carpaneto
A
V
Romagna Centro
0 - 1
Tuttocuoio
A
V
Sasso Marconi
1 - 2
Forli
A
V
Trestina
1 - 3
Mezzolara
A
V
Vivi Altotevere Sansepolcro
3 - 2
Colligiana
söndag, den 22 oktober 2017
15:00
Colligiana
v
Aquila Montevarchi
15:00
Forli
v
Castelvetro
15:00
Imolese Calcio
v
Trestina
15:00
Lentigione
v
Vivi Altotevere Sansepolcro
15:00
Mezzolara
v
Romagna Centro
15:00
Sangiovannese
v
Fiorenzuola
15:00
Sanmaurese
v
Rimini
15:00
Tuttocuoio
v
Sasso Marconi
15:00
Vigor Carpaneto
v
Correggese
15:00
Villabiagio
v
Pianese

Italien – Serie D:: grupp E

söndag, den 22 oktober 2017
15:00
Argentina
v
Albissola
15:00
Finale
v
Lavagnese
15:00
Massese
v
Unione Sanremo
15:00
Montecatini
v
Scandicci
15:00
Ponsacco
v
Seravezza
15:00
Real Forte Querceta
v
Viareggio
15:00
Rignanese
v
San Donato
15:00
Savona
v
Ghivizzano Borgoamozzano
15:00
Sestri Levante
v
SCD Ligorna

Italien – Serie D:: grupp F

söndag, den 22 oktober 2017
15:00
ASD Monticelli
v
ASD Pineto
15:00
Castelfidardo
v
Campobasso
15:00
Fabriano Cerreto
v
Avezzano
15:00
Francavilla Calcio 1927
v
L'Aquila
15:00
Olympia Agnonese
v
Recanatese
15:00
San Nicolo
v
Jesina
15:00
Sangiustese
v
Matelica
15:00
USD Nerostellati
v
San Marino
15:00
Vis Pesaro
v
Vastese

Italien – Serie D:: grupp G

söndag, den 22 oktober 2017
15:00
ASD Lanusei
v
ASD Trastevere
15:00
Anziolavinio
v
Monterosi
15:00
Aprilia
v
Nuorese
15:00
Atletico SFF
v
Budoni
15:00
Flaminia
v
Cassino
15:00
Latte Dolce
v
Latina
15:00
Lupa Roma
v
Tortoli
15:00
SSD Albalonga
v
Ostia Mare
15:00
San Teodoro
v
Rieti

Italien – Serie D:: grupp H

söndag, den 22 oktober 2017
15:00
AZ Picerno ASD
v
Sporting Fulgor Molfetta
15:00
Audace Cerignola
v
AP Turris
15:00
Aversa Normanna
v
Potenza
15:00
Francavilla
v
Taranto
15:00
Gravina
v
ACD Nardo
15:00
Nerostellati Frattese
v
Team Altamura
15:00
Pomigliano
v
Cavese
15:00
San Severo
v
Gragnano
15:00
Sarnese 1926
v
Manfredonia

Italien – Serie D:: grupp I

söndag, den 22 oktober 2017
15:00
Ebolitana
v
Portici
15:00
Ercolanese
v
Acireale
15:00
Igea Virtus
v
Cittanovese
15:00
Isola Caporizzuto
v
Paceco
15:00
Messina
v
Troina
15:00
Palazzolo
v
Roccella
15:00
Sancataldese
v
Nocerina
15:00
US Palmese
v
Gela
15:00
Vibonese
v
Gelbison Cilento

Italien – Coppa Italia Serie C

tisdag, den 17 oktober 2017
A
V
Bisceglie
2 - 0
Virtus Francavilla
onsdag, den 18 oktober 2017
A
V
Pisa
0 - 1
Pontedera
A
V
Ravenna
0 - 2
Reggiana
A
V
Gubbio
1 - 3
Sambenedettese
A
V
Vicenza
2 - 1
Pordenone
A
E
Albinoleffe
1 - 0
Monza

Italien – Coppa Italia

fredag, den 11 augusti 2017
A
V
Torino
7 - 1
Trapani
lördag, den 12 augusti 2017
A
V
Bologna
0 - 3
Cittadella
A
V
Benevento
0 - 4
Perugia
A
V
Brescia
1 - 3
Pescara
A
E
Carpi
433 - 3
Salernitana
A
V
Pordenone Calcio
3 - 2
Lecce
A
V
SPAL 2013
1 - 0
Renate
A
V
ChievoVerona
2 - 1
Ascoli Picchio FC 1898
A
V
Crotone
2 - 1
Piacenza
A
V
Sampdoria
3 - 0
Foggia
A
V
Sassuolo
2 - 0
Spezia
A
V
Udinese
3 - 2
Frosinone
A
V
Bari
2 - 1
Cremonese
A
E
Cagliari
421 - 1
Palermo
söndag, den 13 augusti 2017
A
E
Genoa
2 - 1
Cesena
A
V
Hellas Verona
3 - 1
Avellino
söndag, den 4 juni 2017
A
V
Carpi
0 - 0
Benevento
torsdag, den 8 juni 2017
A
V
Benevento
1 - 0
Carpi
lördag, den 27 maj 2017
A
V
Venezia
2 - 4
Foggia
söndag, den 20 augusti 2017
A
V
Carrarese
2 - 2
Cuneo
söndag, den 20 augusti 2017
A
V
Sudtirol
1 - 0
Triestina
onsdag, den 23 augusti 2017
A
V
Triestina
4 - 0
Mestre
söndag, den 20 augusti 2017
A
V
Alma Juventus Fano 1906
0 - 0
Ravenna
söndag, den 20 augusti 2017
A
V
Pistoiese
0 - 1
Pontedera
söndag, den 20 augusti 2017
A
V
Gavorrano
0 - 1
Prato
onsdag, den 6 september 2017
A
V
Viterbese Castrense
2 - 2
Olbia Calcio
söndag, den 20 augusti 2017
A
V
Fondi Calcio
3 - 1
Fermana
söndag, den 20 augusti 2017
A
V
SS Monopoli
1 - 0
Fidelis Andria
tisdag, den 12 september 2017
A
V
SS Rende
0 - 2
Reggina
tisdag, den 29 augusti 2017
A
V
Catania
6 - 0
Akragas

Italien – Super cupen

söndag, den 13 augusti 2017
A
V
Juventus
2 - 3
Lazio