Resultat24 Fotboll : Italien

Live fotbolls resultat, Live tabeller, Live resultat


 

06:12 (GMT+2)

den 22 september 2018

Italien – Serie A

onsdag, den 19 september 2018
A
V
Sampdoria
1 - 1
Fiorentina
fredag, den 21 september 2018
A
V
Sassuolo
3 - 1
Empoli
lördag, den 22 september 2018
15:00
Parma Calcio 1913
v
Cagliari
18:00
Fiorentina
v
SPAL 2013
20:30
Sampdoria
v
Inter
söndag, den 23 september 2018
12:30
Torino
v
SSC Napoli
15:00
Bologna
v
Roma
15:00
Chievo Verona
v
Udinese
15:00
Lazio
v
Genoa
18:00
AC Milan
v
Atalanta
20:30
Frosinone
v
Juventus

Italien – Serie B

fredag, den 21 september 2018
A
V
Benevento
4 - 0
Salernitana
lördag, den 22 september 2018
15:00
Carpi
v
Brescia
15:00
Crotone
v
Hellas Verona
15:00
Lecce
v
Venezia
15:00
Palermo
v
Perugia
15:00
Pescara
v
Foggia
15:00
Spezia
v
Cittadella
18:00
Cosenza
v
Livorno
söndag, den 23 september 2018
21:00
Calcio Padova
v
Cremonese

Italien – Serie C:: grupp A

onsdag, den 19 september 2018
A
V
Albissola
2 - 3
Olbia
U
p
Pro Piacenza
v
Robur Siena
U
p
Pro Vercelli
v
Piacenza
lördag, den 22 september 2018
20:30
Piacenza
v
Pontedera
söndag, den 23 september 2018
14:30
Cuneo
v
ASDC Gozzano
14:30
Olbia
v
Pro Patria
16:30
Alessandria
v
Pro Piacenza
U
p
Arezzo
v
Pro Vercelli
16:30
Pistoiese
v
Lucchese
U
p
Robur Siena
v
Pisa
U
p
Virtus Entella
v
Arzachena
U
p
Novara
v
Albissola
måndag, den 24 september 2018
20:45
Carrarese
v
Juventus U23

Italien – Serie C:: grupp B

tisdag, den 18 september 2018
A
V
Imolese Calcio
0 - 0
AlbinoLeffe
A
V
Pordenone Calcio
2 - 1
Alma Juventus Fano
A
V
Triestina
2 - 0
Vis Pesaro
onsdag, den 19 september 2018
U
p
Ternana
v
Rimini
lördag, den 22 september 2018
20:45
Rimini
v
Triestina
söndag, den 23 september 2018
14:30
FeralpiSalo
v
Fermana
14:30
Giana Erminio
v
Imolese Calcio
14:30
Ravenna
v
Sudtirol
14:30
Renate
v
L.R. Vicenza Virtus
U
p
Alma Juventus Fano
v
Ternana
18:30
AlbinoLeffe
v
Pordenone Calcio
18:30
Teramo
v
Sambenedettese
18:30
Virtus Verona
v
Monza
18:30
Vis Pesaro
v
Gubbio

Italien – Serie C:: grupp C

tisdag, den 18 september 2018
A
V
Matera
2 - 0
Rieti
U
p
Monopoli
v
Catania
A
V
Trapani
3 - 0
Reggina
U
p
Viterbese
v
Sicula Leonzio
fredag, den 21 september 2018
A
V
Rende
1 - 0
Catanzaro
lördag, den 22 september 2018
16:30
Cavese
v
Virtus Francavilla
18:30
Reggina
v
Bisceglie
18:30
Sicula Leonzio
v
Matera
18:30
Vibonese
v
Trapani
U
p
Juve Stabia
v
Viterbese
20:30
Potenza
v
Monopoli
20:30
Rieti
v
Casertana
söndag, den 23 september 2018
U
p
Catania
v
Siracusa Calcio

Italien – Serie D:: grupp A

söndag, den 23 september 2018
15:00
Arconatese
v
Inveruno
15:00
Borgaro Torinese
v
US Fezzanese
15:00
Bustese Milano City
v
AS Casale
15:00
Lecco
v
Bra
15:00
Pro Dronero
v
Savona
15:00
SCD Ligorna
v
ASD Calcio Chieri 1955
15:00
Sestri Levante
v
Borgosesia
15:00
Stresa
v
Lavagnese
15:00
Unione Sanremo
v
Folgore Caratese

Italien – Serie D:: grupp B

lördag, den 22 september 2018
15:00
Villa D'Alme
v
Ambrosiana
söndag, den 23 september 2018
15:00
Ciserano
v
Olginatese
15:00
Como
v
Scanzorosciate
15:00
Legnago Salus
v
Virtus Bergamo Alzanoseriate
15:00
Mantova
v
Caronnese
15:00
Pontisola
v
Sondrio Calcio
15:00
Pro Sesto
v
Villafranca
15:00
Rezzato
v
Darfo Boario
15:00
Seregno
v
Caravaggio

Italien – Serie D:: grupp C

onsdag, den 19 september 2018
A
V
Chions
2 - 0
St. Georgen
söndag, den 23 september 2018
15:00
ArzignanoChiampo
v
Adriese
15:00
Belluno
v
Virtus Bolzano
15:00
Campodarsego
v
Delta Calcio Rovigo
15:00
Cartigliano
v
Cjarlins Muzane
15:00
Clodiense
v
Levico Terme
15:00
Montebelluna
v
Chions
15:00
Sandona
v
Trento
15:00
St. Georgen
v
Union Feltre
15:00
Tamai
v
Este

Italien – Serie D:: grupp D

lördag, den 22 september 2018
20:30
Cavenago Fanfulla
v
Crema
20:30
OltrepoVoghera
v
Pavia
söndag, den 23 september 2018
15:00
Axys Zola
v
Fiorenzuola
15:00
Ciliverghe Mazzano
v
Classe
15:00
Lentigione
v
Modena
15:00
Mezzolara
v
Calvina
15:00
Pergolettese
v
Adrense
15:00
Reggio Audace
v
San Marino
15:00
Vigor Carpaneto
v
Sasso Marconi

Italien – Serie D:: grupp E

lördag, den 22 september 2018
15:00
Sangiovannese
v
Trestina
15:00
US Gavorrano
v
Aquila Montevarchi
söndag, den 23 september 2018
15:00
Aglianese
v
Ponsacco
15:00
Bastia Calcio
v
Cannara
15:00
Ghivizzano Borgoamozzano
v
Viareggio
15:00
Massese
v
Sinalunghese
15:00
Pianese
v
Tuttocuoio
15:00
Real Forte Querceta
v
Sangimignano
15:00
San Donato
v
Prato
15:00
Scandicci
v
Seravezza

Italien – Serie D:: grupp F

söndag, den 23 september 2018
15:00
ASD Pineto
v
Matelica
15:00
Campobasso
v
Francavilla Calcio 1927
15:00
Isernia
v
Sangiustese
15:00
Jesina
v
Santarcangelo
15:00
Montegiorgio
v
Avezzano
15:00
R.C. Cesena
v
Olympia Agnonese
15:00
Real Giulianova
v
Castelfidardo
15:00
San Nicolo
v
Recanatese
15:00
Savignanese
v
Forli
15:00
Vastese
v
Sanmaurese

Italien – Serie D:: grupp G

lördag, den 22 september 2018
14:30
Monterosi
v
Budoni
15:00
ASD Lanusei
v
Latina
15:30
Latte Dolce
v
Lupa Roma
söndag, den 23 september 2018
15:00
Aprilia
v
Ostia Mare
15:00
Atletico SFF
v
Ladispoli
15:00
Avellino
v
SSD Albalonga
15:00
Cassino
v
Vis Artena
15:00
Castiadas
v
ASD Trastevere
15:00
Citta di Anagni
v
Anziolavinio
15:00
Flaminia
v
Torres

Italien – Serie D:: grupp H

söndag, den 23 september 2018
15:00
Bitonto
v
Pomigliano
15:00
Citta di Fasano
v
Gelbison Cilento
15:00
Gragnano
v
AZ Picerno ASD
15:00
Nola
v
Ercolanese
15:00
Savoia
v
Francavilla
15:30
Team Altamura
v
Gravina
16:00
Fidelis Andria
v
ACD Nardo
16:00
Sarnese 1926
v
Taranto
17:00
Audace Cerignola
v
Sorrento

Italien – Serie D:: grupp I

söndag, den 23 september 2018
15:00
AP Turris
v
Troina
15:00
Acireale
v
Nocerina
15:00
Bari
v
Sancataldese
15:00
Castrovillari
v
US Palmese
15:00
Citta di Messina
v
Gela
15:00
Cittanovese
v
Rotonda
15:00
Igea Virtus
v
Messina
15:00
Locri
v
Portici
15:00
Marsala
v
Roccella

Italien – Coppa Italia

lördag, den 11 augusti 2018
A
E
Udinese
1 - 2
Benevento
A
V
Genoa
4 - 0
Lecce
söndag, den 12 augusti 2018
A
V
Chievo Verona
1 - 0
Pescara
A
V
Spezia
0 - 1
SPAL 2013
A
V
Catania
2 - 0
Hellas Verona
A
E
Brescia
452 - 2
Novara
A
V
Cagliari
2 - 1
Palermo
A
V
Empoli
0 - 3
Cittadella
A
V
Frosinone
0 - 2
Sudtirol
A
V
Livorno
0 - 1
Crotone
A
V
Parma Calcio 1913
0 - 1
Pisa
A
V
Sampdoria
1 - 0
Viterbese
A
V
Sassuolo
5 - 1
Ternana
A
V
Virtus Entella
2 - 0
Salernitana
A
V
Torino
4 - 0
Cosenza
A
V
Bologna
2 - 0
Calcio Padova

Italien – Serie C:: Super Cupen

lördag, den 26 maj 2018
A
V
Lecce
0 - 1
Calcio Padova
tisdag, den 21 augusti 2018
A
V
Juventus U23
1 - 0
Cuneo
söndag, den 26 augusti 2018
A
V
ASD Albissola 2010
2 - 2
Juventus U23
söndag, den 26 augusti 2018
A
V
ASDC Gozzano
1 - 1
Pro Patria
söndag, den 2 september 2018
A
V
Virtus Verona
2 - 1
Pro Piacenza
söndag, den 12 augusti 2018
A
V
Lucchese
1 - 1
Arezzo
söndag, den 2 september 2018
A
V
Imolese Calcio
5 - 3
Ravenna
söndag, den 26 augusti 2018
A
V
Alma Juventus Fano 1906
1 - 0
Gubbio
söndag, den 12 augusti 2018
A
V
Arzachena
2 - 1
Olbia Calcio
söndag, den 2 september 2018
A
V
Fermana
0 - 2
FC Rieti
söndag, den 2 september 2018
A
V
Catanzaro
5 - 2
Cavese
onsdag, den 5 september 2018
A
V
FCD Rossoblu Potenza
3 - 0
Bisceglie
lördag, den 1 september 2018
A
V
Siracusa
3 - 3
Reggina

Italien – Super cupen

onsdag, den 16 januari 2019
20:00
Juventus
v
AC Milan