Resultat24 Fotboll : Norge

Eliteserien Live resultat, Tabeller, fotbolls spelprogram


 

05:32 (GMT+2)

den 20 oktober 2017

Tabell

Norge – Eliteserien

#LagMAVOFGMIMMSP
1Rosenborg2516635117+3454
2Molde2513574431+1344
3Sarpsborg 0825111043829+943
4Brann2511774327+1640
5FK Haugesund2511683027+339
6Stroemsgodset2510873129+238
7Odds Ballklubb25105102330–735
8Stabaek259793945–634
9Vaalerenga2596103636033
10Sandefjord25103123238–633
11Lillestroem2587103338–531
12Kristiansund BK2578103439–529
13Sogndal2576122836–827
14Aalesund2567123140–925
15Tromsoe2567123146–1525
16Viking2546152844–1618

Spelprogram

Norge – Eliteserien

lördag, den 21 oktober 2017
18:00
Aalesund
v
Kristiansund BK
söndag, den 22 oktober 2017
18:00
Molde
v
FK Haugesund
18:00
Sandefjord
v
Stroemsgodset
18:00
Sogndal
v
Sarpsborg 08
18:00
Stabaek
v
Tromsoe
18:00
Viking
v
Vaalerenga
20:00
Brann
v
Rosenborg
måndag, den 23 oktober 2017
19:00
Odds Ballklubb
v
Lillestroem

Resultat

Norge – Eliteserien

måndag, den 16 oktober 2017
A
V
Sarpsborg 08
2 - 2
Stabaek
söndag, den 15 oktober 2017
A
V
FK Haugesund
2 - 0
Sandefjord
A
V
Kristiansund BK
0 - 2
Viking
A
V
Lillestroem
1 - 0
Sogndal
A
V
Vaalerenga
5 - 1
Aalesund
A
V
Molde
1 - 0
Brann
lördag, den 14 oktober 2017
A
V
Tromsoe
0 - 3
Rosenborg
A
V
Stroemsgodset
1 - 0
Odds Ballklubb