Resultat24 Fotboll : Osterrike

Live fotbolls resultat, Live tabeller, Live resultat


 

22:08 (GMT+1)

den 21 november 2018

Osterrike – Regionalliga Öst

fredag, den 16 november 2018
A
V
Admira Moedling (A)
4 - 2
SC Team Wiener Linien
A
V
Mattersburg (A)
0 - 1
SV Leobendorf
A
V
SKN St. Poelten (A)
0 - 2
Schwechat
A
V
ASK Ebreichsdorf
4 - 1
FC Marchfeld Mannsdorf
A
V
FC Mauerwerk
1 - 0
FCM Arkadia Traiskirchen
A
V
Wiener SK
2 - 0
ASK-BSC Bruck/Leitha
lördag, den 17 november 2018
A
V
FC Stadlau
4 - 0
SC Neusiedl am See 1919
A
V
Parndorf
1 - 2
Rapid Wien (A)

Osterrike – Bundesliga

lördag, den 10 november 2018
A
V
FC Wacker Innsbruck
1 - 0
Altach
A
V
LASK
5 - 1
Admira Moedling
A
V
Sturm Graz
0 - 0
SKN St. Poelten
söndag, den 11 november 2018
A
V
Mattersburg
1 - 2
Hartberg
A
V
Wolfsberger AC
3 - 1
Rapid Wien
A
V
Austria Wien
0 - 2
Salzburg

Osterrike – Erste Liga

fredag, den 9 november 2018
A
V
Amstetten
2 - 3
FC Juniors OOe
A
V
FC Liefering
4 - 1
FC Wacker Innsbruck (A)
A
V
Floridsdorfer AC
0 - 0
Austria Wien (A)
A
V
SV Horn
2 - 2
Kapfenberger SV
A
V
SV Lafnitz
1 - 1
Wiener Neustadt
A
V
Ried
1 - 3
BW Linz
lördag, den 10 november 2018
A
V
Vorwaerts Steyr
2 - 1
SK Austria Klagenfurt
söndag, den 11 november 2018
A
V
Austria Lustenau
1 - 1
Wattens

Osterrike – ÖFB Cupen

tisdag, den 30 oktober 2018
A
V
Hartberg
4 - 3
FC Wacker Innsbruck
A
V
Austria Wien
3 - 1
Floridsdorfer AC
onsdag, den 31 oktober 2018
A
V
Wolfsberger AC
0 - 3
Rapid Wien
A
V
Altach
0 - 3
LASK
A
V
Austria Lustenau
0 - 1
Salzburg
A
V
SV Lafnitz
2 - 3
SKN St. Poelten
A
V
Ried
1 - 2
Wiener Neustadt
torsdag, den 1 november 2018
A
V
Grazer AK
3 - 0
Kapfenberger SV

Osterrike – Regionalliga Mitt

fredag, den 2 november 2018
A
V
Allerheiligen
4 - 0
Lendorf
A
V
SC Weiz
3 - 3
FC Wels
A
V
VST Voelkermarkt
4 - 2
Bad Gleichenberg
A
V
Voecklamarkt
3 - 2
SC Gleisdorf
lördag, den 3 november 2018
A
V
Union Gurten
3 - 0
Kalsdorf
A
V
Wolfsberger AC (A)
2 - 4
Deutschlandsberger SC
A
V
WSC Hertha
3 - 0
Sturm Graz (A)
söndag, den 4 november 2018
A
V
ATSV Stadl Paura
2 - 4
Grazer AK
tisdag, den 6 november 2018
A
V
Lendorf
1 - 1
Union Gurten

Osterrike – Regionalliga Väst

fredag, den 9 november 2018
A
V
Kufstein
1 - 1
Seekirchen
A
V
SK Bischofshofen
0 - 0
FC Kitzbuehel
lördag, den 10 november 2018
A
V
Langenegg
1 - 3
SV Wals Grunau
A
V
Reichenau
1 - 2
St. Johann
A
V
Dornbirn
3 - 2
Hohenems
A
V
SV Groedig
2 - 1
Altach (A)
A
V
Woergl
1 - 6
USK Anif
söndag, den 11 november 2018
A
V
Schwaz
1 - 0
Pinzgau Saalfelden