Resultat24 Fotboll : Osterrike

Live fotbolls resultat, Live tabeller, Live resultat


 

08:35 (GMT+2)

den 22 juli 2018

Osterrike – ÖFB Cupen

fredag, den 20 juli 2018
A
V
SV Leobendorf
2 - 0
SV Marsch Neuberg
A
V
Reichenau
3 - 5
Kapfenberger SV
A
V
SAK Klagenfurt
1 - 0
VST Voelkermarkt
A
V
SK Maria Saal
0 - 6
SKN St. Poelten
A
E
SV Groedig
1 - 3
Hartberg
A
V
ASK Ebreichsdorf
1 - 2
Vorwaerts Steyr
A
V
Allerheiligen
1 - 3
Mattersburg
A
V
Deutschlandsberger SC
4 - 2
Amstetten
A
V
SC Neusiedl am See 1919
1 - 0
Admira Moedling
A
V
WSC Hertha
0 - 3
LASK
A
V
Schwaz
2 - 0
Dornbirn
A
V
FC Mauerwerk
0 - 2
Wiener Neustadt
A
V
USV Mettersdorf
0 - 1
SV Horn
A
V
Kufstein
0 - 5
Rapid Wien
lördag, den 21 juli 2018
A
V
Dornbirner SV
0 - 6
Ried
A
V
USK Anif
0 - 3
Wattens
A
V
Voecklamarkt
4 - 0
FC Alberschwende
A
V
ASV Siegendorf
0 - 2
Sturm Graz
A
E
FC Kitzbuehel
2 - 4
SV Lafnitz
A
E
ATSV Stadl Paura
431 - 1
BW Linz
A
V
Hohenems
2 - 5
Floridsdorfer AC
A
V
USV Scheiblingkirchen
0 - 4
Austria Lustenau
A
V
SC Team Wiener Linien
2 - 3
FC Wacker Innsbruck
U
p
FC Stadlau
v
SC Gleisdorf
A
V
Union Gurten
1 - 2
Wolfsberger AC
A
V
FCM Arkadia Traiskirchen
0 - 2
SK Austria Klagenfurt
A
V
Grazer AK
6 - 0
SC Mannsdorf
A
V
Lendorf
0 - 2
ASK-BSC Bruck/Leitha
A
V
Pinzgau Saalfelden
4 - 0
SV Strasswalchen
söndag, den 22 juli 2018
11:00
Austria XIII Auhof Center
v
Austria Wien
16:30
Parndorf
v
Altach
17:15
ASKOe Oedt
v
Salzburg

Osterrike – Bundesliga

fredag, den 27 juli 2018
20:45
Austria Wien
v
FC Wacker Innsbruck
lördag, den 28 juli 2018
17:00
Altach
v
Mattersburg
17:00
Sturm Graz
v
Hartberg
söndag, den 29 juli 2018
17:00
Admira Moedling
v
Rapid Wien
17:00
SKN St. Poelten
v
Wolfsberger AC
17:00
Salzburg
v
LASK

Osterrike – Erste Liga

fredag, den 27 juli 2018
19:00
Vorwaerts Steyr
v
Ried
19:10
Kapfenberger SV
v
Austria Wien (A)
19:10
SK Austria Klagenfurt
v
Austria Lustenau
19:10
SV Horn
v
FC Liefering
19:10
Wiener Neustadt
v
BW Linz
lördag, den 28 juli 2018
20:00
Wattens
v
SV Lafnitz
söndag, den 29 juli 2018
10:30
Amstetten
v
Floridsdorfer AC
17:00
FC Juniors OOe
v
FC Wacker Innsbruck (A)

Osterrike – Regionalliga Öst

fredag, den 3 augusti 2018
18:00
SV Leobendorf
v
Mattersburg (A)
19:00
ASK-BSC Bruck/Leitha
v
Wiener SK
19:00
SC Neusiedl am See 1919
v
FC Stadlau
19:30
FCM Arkadia Traiskirchen
v
FC Mauerwerk
19:30
SC Mannsdorf
v
ASK Ebreichsdorf
19:30
Schwechat
v
SKN St. Poelten (A)
lördag, den 4 augusti 2018
18:00
SC Team Wiener Linien
v
Admira Moedling (A)

Osterrike – Regionalliga Mitt

fredag, den 27 juli 2018
19:00
Deutschlandsberger SC
v
WSC Hertha
19:00
FC Wels
v
Voecklamarkt
19:00
SC Gleisdorf
v
Union Gurten
19:00
VST Voelkermarkt
v
SC Weiz
19:30
Kalsdorf
v
Allerheiligen
lördag, den 28 juli 2018
18:30
Grazer AK
v
Bad Gleichenberg
söndag, den 29 juli 2018
17:00
Sturm Graz (A)
v
ATSV Stadl Paura
18:00
Lendorf
v
Wolfsberger AC (A)

Osterrike – Regionalliga Väst

fredag, den 27 juli 2018
19:00
SK Bischofshofen
v
Pinzgau Saalfelden
19:00
SV Groedig
v
St. Johann
19:30
Woergl
v
Kufstein
lördag, den 28 juli 2018
18:00
Dornbirn
v
USK Anif
18:00
Schwaz
v
Hohenems
19:00
SV Wals Grunau
v
Seekirchen
söndag, den 29 juli 2018
10:30
Reichenau
v
FC Kitzbuehel
15:00
Altach (A)
v
Langenegg