Resultat24 Fotboll : Sverige

Allsvenskan Live resultat, Tabeller, fotbolls spelprogram


 

23:23 (GMT+2)

den 24 maj 2017

Tabell

Sverige – Allsvenskan

#LagMAVOFGMIMMSP
1Malmoe FF10631179+821
2IFK Norrkoeping106221610+620
3Haecken10451126+617
4AIK952285+317
5Sirius10442158+716
6Djurgaarden104331510+515
7Oestersunds FK104331513+215
8Hammarby103521410+414
9Elfsborg104242118+314
10IFK Gothenburg9342139+413
11Joenkoepings Soedra103431114–313
12GIF Sundsvall10253710–311
13Oerebro10235716–99
14Halmstads BK10136513–86
15Kalmar FF10127620–145
16AFC Eskilstuna10046718–114

Spelprogram

Sverige – Allsvenskan

lördag, den 27 maj 2017
16:00
Djurgaarden
v
AFC Eskilstuna
16:00
Kalmar FF
v
GIF Sundsvall
18:00
IFK Norrkoeping
v
Halmstads BK
söndag, den 28 maj 2017
15:00
Hammarby
v
Joenkoepings Soedra
17:30
IFK Gothenburg
v
Elfsborg
måndag, den 29 maj 2017
19:00
AIK
v
Malmoe FF
19:00
Haecken
v
Oestersunds FK
19:00
Oerebro
v
Sirius

Resultat

Sverige – Allsvenskan

måndag, den 22 maj 2017
A
V
Djurgaarden
0 - 1
AIK
A
V
Elfsborg
3 - 0
Joenkoepings Soedra
A
V
GIF Sundsvall
0 - 4
IFK Gothenburg
söndag, den 21 maj 2017
A
V
AFC Eskilstuna
0 - 0
Haecken
A
V
Sirius
1 - 1
Hammarby
A
V
Malmoe FF
1 - 2
IFK Norrkoeping
lördag, den 20 maj 2017
A
V
Oestersunds FK
2 - 1
Kalmar FF
A
V
Halmstads BK
0 - 0
Oerebro
torsdag, den 18 maj 2017
A
V
Elfsborg
2 - 1
AFC Eskilstuna
A
V
Joenkoepings Soedra
1 - 1
Djurgaarden
onsdag, den 17 maj 2017
A
V
Haecken
2 - 1
Halmstads BK
A
V
Hammarby
1 - 1
Malmoe FF
A
V
Oerebro
0 - 2
GIF Sundsvall
A
V
Oestersunds FK
0 - 0
Sirius